Café, capivaras ve chimarrão: Brezilya’da bir gezi ?? ? ?

0

Portekizce öğrenmek için bir sebep mi istiyorsun? Sana bir tane verebilirim! Birçok insan Brezilya’yı harika bir tatil beldesi olarak düşünür… ve çok da haklılar! Bu yazımda seni bu büyüleyici ülkede sanal bir geziye çıkaracağım. Tropik kumsallarından muazzam yağmur ormanlarına, insanlar ile dolup taşan şehirlerinden rengarenk koloni kasabalarına kadar, Brezilya’nın çok yönlü kültürünü, tatlarını ve geleneklerini keşfedeceğiz. Brezilya 5 bölgeden oluşur ve her biri farklı eyaletlere ayrılmıştır. Güneyden başlayıp kuzeye doğru çıkarak her bir bölgeyi ziyaret edeceğiz. Çantanı hazırla, hayal gücünü çalıştır ve hemen yolculuğumuza başlayalım!

Yolculuğumuza güneyden başlayacağız. İnsanlar genelde Brezilya’nın hep sıcak olduğunu düşünürler ama kış aylarında hava gerçekten çok soğuk olabilir. Yani, yeni aldığın kışlık paltonu bol bol kullanmak istersen, Güney Brezilya senini için ideal! 🙂 Hatta bazı bölgelerinde kar bile yağabiliyor! Bu bölgede Almanya, İtalya ve diğer şehirlerin etkilerini görmek mümkün. Fondü yiyebileceğin ve bölgeye özel sıcak çikolata içebileceğin harika yerler bulabilirsin. Kulağa Alp dağlarına çıkmışsın gibi geliyor, öyle değil mi? Hazır gitmişken o bölgeye has şarabı tadabilir veya seni vaktiyle o bölgeye hakim olan yerlilerin yaşadığı zamana geri götürecek “chimarrão” adı verilen bir çeşit demleme çayın tadına bakabilirsin. Eğer vaktin kalırsa, en güneye doğru ilerleyip Arjantin sınırı arasında yer alan büyüleyici Iguazú Şelalesi’ni görebilirsin. Kesinlikle kaçırmak istemeyeceğin bir yer!

Brezilya tarafından Iguazú Şelalesi

Güneydoğu

Kuzeye doğru ilerlediğimizde Güneydoğu’ya varırız. Brezilya’ya ait en iyi bilinen şehirler buradadır: Rio de Janeiro ve São Paulo. Rio, karnavalları (muhtemelen dünyanın en büyük ve şüphesiz katılmaya en değer partisi!) ile meşhurdur. Rio karnavalı Şubat veya Mart ayında gerçekleşir. Altın rengi kumsalları da bu muhteşem yerler karşısında büyülenmiş birçok ziyaretçiyi ağırlar. Ipanema ve Copacabana plajlarını mutlaka duymuşsundur… Bunlardan birine mutlaka git ya da sörf yapmak, rahatlamak veya sadece caipirinhas kokteylini yudumlamak için Espírito Santo eyaletindeki plajları dene!

São Paulo, çok yüksek gökdelenleri ile bilinir ve eğer tarih seviyorsan, hem altın ticareti hakkında her şeyi öğrenebileceğin hem de “pão de queijo” gibi (Brezilya’ya ait bir çeşit peynirli poğaça) geleneksel tatları deneyebileceğin Minas Gerais eyaletini ziyaret edebilirsin. Güneydoğu bölgesindeki tüm eyaletler birbirinden oldukça farklı olsalar da çok iyi bir ortak noktaları var: İnsanlar daima bir fincan sıcak kahve için bir araya gelirler!

Ipanema plajı, Rio de Janeiro

Batı Merkez

Ülkenin iç kısmına doğru ilerlediğimizde Batı bölgesinin merkezine, yani başkentimize geliriz! Evet, başkentimiz Federal Bölge’deki Brasília şehridir. Brasília bir uçak şeklinde tasarlanmıştır. Harika modern mimarisi ve artistik şehir planlaması ile UNESCO Dünya Mirası Sit Alanı olarak ilan edilmiştir. Bu bölgedeki yaban hayatı da tek kelime ile muhteşemdir. Bir sürü Kapibara (bir çeşit kemirgen), jaguar ve yeşil anakonda yılanı görmek istersen Mato Grosso do Sul eyaletine gidebilirsin! Bu büyüleyici hayvanlar, dünyanın en büyük tropikal sulak alanını kapsayan Pantanal bölgesine ait hayvanlardır. Pantanal, Güney Amerika’nın yaban hayatının en yoğun olarak yaşandığı doğal bir bölgedir. Tüm bunlar bana yetmez dersen, o zaman Bonito gibi şehirlere gitmeyi düşünmelisin. Bu yerler sadece nefes kesici güzellikte değil, ayrıca macera sporlarını deneyebileceğin harika yerler!

Pantanal, Mato Grosso do Sul

Kuzeydoğu

Kuzeydoğu bölgesinde her zaman bir gülümseme ile karşılanacaksın. Bölge halkı konuşurken, dans ederken veya sana “acarajés” (fasulyeden kızartılarak yapılan bir çeşit yemek) veya “cocadas” (hindistan cevizli şekerlemeler) servisi yaparken bile daima mutludur! Burada tüm gün tembellik edebileceğin, güneşin, denizin ve kumun doyasıya tadını çıkarabileceğin hamakları her yerde bulabilirsin. Bu arada, Brezilya’nın koloni tarihini öğrenmek de fena olmaz, değil mi? Bu bölge, Portekizlilerin ülkeye ilk geldiği yer. Ah, ve elbette, hindistan cevizi suyunu da unutmamak gerek! Burada hindistan cevizi suyu, ağacından taze olarak gelir, hindistan cevizinin içinde pipet ile buz gibi servis edilir. Daha iyi ne olabilir?! 🙂

Salvador, Bahia

Kuzey

En sonunda, Brezilya’nın kuzey bölgesine geliriz. İşte o muazzam Amazon yağmur ormanları buradadır. Hepiniz eminim bu büyük alan hakkında bir şeyler biliyorsunuz, ama aranızda bilmeyenler var ise şöyle bir özet geçelim: Amazon bölgesi, Brezilya topraklarının %61’den fazlasını kaplar. Dünyanın en büyük tatlı su rezervidir ve elbette, 40 metre yüksekliğinde ağaçları ile yeryüzündeki en büyük yağmur ormanıdır! Hem muhteşem hem de bir o kadar şaşırtıcı, değil mi?

Amazon yağmur ormanlarının Brezilya tarafı

Ve böylelikle Brezilya’daki yolculuğumuzun sonuna geldik. Umarım, bu zengin ve çok yönlü ülkenin sunduğu harikaların tadını biraz da olsa almışsındır. Şimdi oraya kendin gitme zamanı! Hazır bu büyüleyici maceraya hazırlanırken, Portekizce bilgini busuu ile tazelemeyi de ihmal etmek olmaz, öyle değil mi? 🙂

 

Juliana, busuu’nun Portekizce dil uzmanı. Köpekleri ve seyahat etmeyi çok seviyor ve en sevdiği yiyecek pão de queijo!