5 powodów, dla których warto nauczyć się języka w 2018 roku ? ?

November 10, 2023

Kiedy myślisz o powodach nauki języka, zapewne dochodzisz do tych samych wniosków, co wszyscy: kariera, podróże, chęć zmiany… Jednak kiedy ja zastanawiam się, dlaczego uwielbiam uczyć się języków, do głowy przychodzą mi inne powody. Jak dla mnie o wiele fajniejsze! Pozwól, że opowiem Ci o kilku z nich:

Czytanie książek i oglądanie filmów nabiera nowego znaczenia

Przeczytanie książki lub obejrzenie filmu w oryginale wywrze na Tobie ogromne wrażenie. Jest to zupełnie nowe doświadczenie! Nie tylko pozwoli Ci spojrzeć na świat z innej perspektywy – możliwość przeczytania Jean-Paula Sartre’a, Patricka Modiano czy Simone’a de Beauvoir’a po francusku sprawi, że lektura stanie się 100 razy bardziej absorbująca! I naprawdę, filmy Almodovara są ZDECYDOWANIE zabawniejsze w języku hiszpańskim. Jeśli potrzebujesz pomocy, miej przy sobie przetłumaczoną wersję książki lub skorzystaj z napisów. Na pewno spodoba Ci się taka nauka!

Znajomość języka umożliwia podsłuchiwanie rozmów (to może być zarówno zaleta, jak i wada) ?

Nie wiem, jak Ty, ale ja potrafię czasem być wścibski… Dlatego podsłuchiwanie rozmów innych osób jest moją ulubioną rozrywką! Posługiwanie się wieloma językami sprawia, że mogę się przysłuchiwać większej ilości osób, niezależnie od tego, czy jestem w pociągu czy na spacerze w mieście. Bardzo zabawne jest również przysłuchiwanie się osobom, które uważają, że nikt ich nie rozumie! Pewnego razu płacąc za zakupy w supermarkecie, kobieta siedząca przy kasie zaczęła mówić po francusku do swojej koleżanki, że jestem fajny! Cóż, delikatnie mówiąc, były bardzo zaskoczone, kiedy odpowiedziałem prostym „merci”…

Chciałbym wysłuchać Twoich opowieści!

Zyskujesz poczucie niezależności?‍♀️?

Ten powód jest świetny, zwłaszcza jeśli lubisz podróżować. Mówiąc w więcej kilku językach, masz większe możliwości, nie zmagasz się z tyloma problemami i nie musisz prosić nikogo o pomoc. Powiedzmy, że odwiedzasz w Londynie znajomego. Jeśli potrafisz zamówić kawę lub zapytać o drogę, nie musisz zdawać się wyłącznie na niego. Dzięki temu poczujesz niespotykaną dotąd pewność siebie. I o to chodzi!?

Wzrasta Twoja świadomość kulturowa?

Odkrywanie nowej kultury nierozerwalnie wiąże się z poznawaniem języka. Dlatego posługiwanie się innymi językami daje szersze spojrzenie na otaczający Cię świat, a Ty otwierasz się na nowe doznania. Możliwość komunikowania się z miejscową ludnością jest bezcenna i całkowicie zmienia Twoje podróżnicze doświadczenia. Oni na pewno docenią Twoje starania!

Poznajesz nowe osoby i nawiązujesz znajomości na całym świecie ?

Ostatni powód, ale na pewno nie mniej ważny. Jeśli posługujesz się więcej niż jednym językiem, istnieje duże prawdopodobieństwo, że uwielbiasz podróże i być może masz za sobą doświadczenia związane z mieszkaniem za granicą. Pozostań w kontakcie z osobami poznanymi w czasie swoich podróży – miło będzie zobaczyć je kiedyś jeszcze raz… Nie zapominaj, że dzięki temu masz zawsze zapewniony nocleg i swojego własnego przewodnika! ?

Dlaczego zatem nie dodać nauki języka do swoich noworocznych postanowień? Już teraz zacznij uczyć się z busuu! O tej porze za rok możesz oglądać filmy po francusku, przysłuchiwać się hiszpańskim pogawędkom w pociągu czy zaprzyjaźniać się z lokalnymi mieszkańcami w Rio. Szczęśliwego Nowego 2018 Roku! ? ??

Eloy (pośrodku) jest jednym z ekspertów języka francuskiego na busuu. Nie wytrzyma dnia bez pływania i uwielbia wszystko, co wegetariańskie! ?

Learn a language