Rusça futbol terimler sözlüğün burada!

November 10, 2023

Rusya’da gerçekleştirilecek büyük turnuvaya gitmeye hazırsın fakat oraya gitmeden önce işine yarayacak birkaç kullanışlı futbol terimi mi öğrenmek istiyorsun? Ya da belki maçları evden izliyorsun ama Rus futbolu havasına girmek istiyorsun? Rusya’ya gidiyor olsan da olmasan da, bazı yararlı kelimeleri öğrenmek, maçlar esnasında yaşayacağın genel deneyimini zenginleştirecek. Ben de bunu düşünerek, senin için bazı kelime ve ifadeleri keşfetmek adına ofisteki Rus meslektaşlarım ile konuştum!

  1.     Звезда (zvezda) – süperstar / yıldız oyuncu

Tuttuğun takımın oyuncularından birinin “sol ayağı” iyi mi? Rusça’da insanlar en iyi futbolcular hakkında konuşurken, звезда (zvezda) sözcüğünü kullanır ve bu da kelimenin tam manasıyla “yıldız” demektir. Yani artık takımındaki en başarılı oyunculardan övgüyle söz ederken Rusça hangi kelimeyi kullanman gerektiğini biliyorsun!

  1.     Бомбардир (bombardir) – forvet / golcü

Bir sonraki şampiyonada kimin golcü oyuncu olacağını tahmin etmeyi denemek her zaman eğlencelidir. Rusça’da en çok golü atan oyuncuya бомбардир (bombardir) denir ve bu da kelimesi kelimesine “skorcu / golcü” demektir. Tuttuğun takımda bu yıl kimin бомбардир olacağını tahmin edebiliyor musun?

  1.     Голище (golicshe) – birinci sınıf gol   

Tuttuğun takımın oyuncularından birinin orta saha çizgisinden koşarak gol atmaya doğru giderken, üç savunma oyuncusundan geçerek onlara çalım atıp, topu kalenin üst köşesinden ağlara doğru atmasına şahit olmak her zaman harikadır! İngilizce’de biz buna “worldie” (birinici sınıf gol) diyoruz. Rusça’da ise buna голище (golicshe) deniyor.

  1.    Феерия (fejeria) – inanılmaz bir oyun / maç

Ne inanılmaz bir maç! Birbirine ardına gelen gollerden oluşan akıl almaz bir maç, tarihe geçecek bir oyun! Rusça’da böyle durumlarda феерия (fejeria) kelimesi kullanılır, bu da kelimenin tam anlamıyla “büyük gösteri” demektir.

  1.    Кубок (kubok) – kupa

Tüm o yıldız oyuncuların attıkları birinci sınıf goller ile gerçekten inanılmaz bir maçtı. Ve tahmin et bakalım ne oldu…Kupayı kazandılar! Rusça’da, şampiyonanın galibine verilen kupa için кубок (kubok) kelimesi kullanılır. Peki ya sen bu yıl hangi takım кубок’u evine götüreceğini düşünüyorsun?

Artık Rusça futbol jargonundan birkaç kelime bildiğine göre, maçlar hakkında konuşmak için başka kelime ve ifadeleri de öğrenmeye ne dersin? Ya da belki, eğer Rusya’ya gidiyorsan, orada seni turnuva süresince idare edecek ve yardımcı olacak birkaç kurtarıcı ifadeye ihtiyacın vardır? Amacın her ne ise, eğlenmene bak ve hangi takımı destekliyorsan şansı bol olsun!

 

Emma, busuu’daki Fransızca Dil Uzmanlarından biri. Aslen Londra’lı ve okuldayken Fransızca öğrenmeye başladı. Daha sonra, Fransızca ve İspanyolca ile beraber Brighton’daki Sussex Üniversitesi’nde Antropoloji okudu. Çalışmaları kapsamında, Hint Okyanusun’da bulunan ve Fransa’nın idare ettiği denizaşırı bölgelerden biri olan Reunion Adası’nda yaşadı. Yapmayı en çok sevdiği şeyler: Tığ işi yapmak, yemek pişirmek ve dünyayı gezmek!

Learn a language